Ocaklar.com Forum Ana Sayfası

AramaArama      Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   Kayıt OlKayıt Ol 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

Kıbrıs...

Ocaklar.com Forum Ana Sayfası -> Kultur ve Dusunce Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
fsun
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Pts Oca 10, 2011 5:06 pm    Mesaj konusu: Kıbrıs... Alıntıyla Cevap Ver
Kıbrısa mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.Ne olursa olsun,en az bir kere mutlaka gidilmeli diye düşünüyorum.Giderseniz indiğinizde havalimanındaki rum polislere dikkat edin,Türk olduğunuz için ters karşılanıyorsunuz. bu sebepten de mutlaka gitmelisiniz diyorum.sizde gittiğinizde başkalarınında gitmesini tavsiye edeceksiniz.Aynı yerleri ikinci kez görmeyi yine istersiniz mutlaka ayrıca ülkenin kalkınmasına destek olmak açısındanda bence gidilmeli.Oradaki Türkler,Türk insanını çok seviyor ve hasret duyuyorlar.Zaten oraya gidip,söylediğim yerleri bir tur aracılığı ile gezerseniz mutlaka tekrar gitmeyi düşüneceksiniz.Girne kalesi harika zaten,Batık gemi ilginç,Lefkoşa sokaklarında gezerken her evde mutlaka mermi izleri olduğunu göreceksiniz,ozamanki mermiler gerçekten çok dehşet vericiymiş.Çok fazla göç olduğundan sokaklar oldukça sakin. Aradan geçen bir tel örgüden Güney Kıbrısda yaşayanları görmek mümkün.Lefkoşada Barbarlık Müzesini görmelisiniz,evin içine adımınızı attığınız anda hissediyorsunuz ki 1963 katliamı o anda yanınızda yaşanıyor,duvarlarda mermi izleri,banyoda küvette,elbiseler bornozlar kan içinde, milliyetçilik duygularınızı oldukça yoğun hissediyorsunuz.Yine aynı şekilde şehitliğide ziyaret etmelisiniz.Bu kadar vahşet neden,neden iki tarafda bu kadar kanlar dökülmüş.Çok yazık.Ve Magusa.Benim en beğendiklerim arasında ilki.Dünyanın sayılı plajlarından,1974 öncesi Akdenizin en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş (Rumca Varosia),  şu sıralar Birleşmiş Milletler kontrolü altındadır.Her tarafı tel örgüyle çevrilmiş,girmek yasak,fotoğraf çekmek yasak,adada terk edilmiş ve harap olmuş Kıbrıslı Rumlara ait apartman daireleri bulunuyor, kırık mutfak eşyaları, boş dolaplar, beyaz eşyalar, duvarlarda ve tavanlarda küf izleri,uçuşan perdeler.Öylece bırakılmış,terkedilmiş.Burayı bizde alamıyoruz,Rumlarda.Çünkü anlaşmayı iki tarafda kabul etmiyor bu yüzden güzelim şehire yazık oluyor ,netten plajına bakabilirsiniz.Burada belirtmediğim pek çok gezilecek yerleri var.. Ayrıca alışveriş için de uygun.Hellim peyniri meşhurdur.Ben teflon tavada 1 damla zeytinyağı içine ymurta ve yanlarına hellim peynirini dizerek hafta sonu kahvaltılarında kullanıyorum.Kahvesi ve çayı güzel ve çok uygun.Kıbrısı kesinlikle tavsiye ederim.Pişman olmayacaksınız.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Ocaklar.com Forum Ana Sayfası -> Kultur ve Dusunce Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız